MAGAZYNY ENERGII 

Magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej, wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, możliwe jest w akumulatorach. Następnie jej ponowne przekształcana z prądu stałego na prąd zmienny realizowane jest przez falownik.

Akumulatory te po rozładowaniu możemy ponownie naładować. Ich żywotność wynosi ponad 6000 cykli, 15 lat. W ten sposób budynek może osiągnąć nawet do 90% samowystarczalności energetycznej. Magazyny energii są dobrym rozwiązaniem w przypadku kiedy dom nie ma dużego zużycia energii w ciągu dnia, zatem kiedy produkcja z instalacji fotowoltaicznej jest największa, a energia zużywana jest wieczorem lub wcześnie rano. Dzięki zwiększeniu auto konsumpcji i ładowaniu domowego magazynu energii, zyskujemy wyprodukowany prąd który wcześniej przepadał na korzyść zakładu energetycznego. Jest to szczególnie istotne w przypadku większych instalacji powyżej 10kWp gdzie 1 kWh oddany do sieci na przechowanie pomniejszony jest o 30%, czyli 0,7 kWh. Dodatkowo stosując magazyny energii zmieszamy również koszt związany z opłatą mocową.

Magazyny energii instalować można zarówno przy już wykonanych instalacjach fotowoltaicznych jaki i wraz z instalacjami z nowymi panelami. W pierwszym przypadku dodawany jest nowy falownik obsługujący magazyn, nie ma potrzeby ingerencji w istniejącą instalację. W drugim przypadku stosuje się falowniki hybrydowe czyli takie które oprócz obsługi paneli fotowoltaicznych posiadają już wbudowaną opcję ładowania akumulatorów domowego magazynu energii.

Układy magazynów energii są w łatwy sposób skalowalne poprzez dodawanie kolejnych modułów zwiększających ich pojemność, bez potrzeby wymiany istniejących urządzeń. Pojemności zaczynają się 7 kWh aż do 24 kWh. Cechują się niedużymi wymiarami i bez głośną pracą.

W naszych instalacjach wykorzystujemy magazyny energii marek Pylontech, LG Chem, BYD. Wykonujemy magazyny energii dla firm oraz magazyny energii dla domów.

W naszych instalacjach wykorzystujemy magazyny energii marek Pylontech, LG Chem, BYD. Wykonujemy magazyny energii dla firm oraz magazyny energii dla domów.

Rok 2021 przyniesie zmiany w rządowym programie “Mój prąd” obejmującym do tej pory wyłącznie instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW. Wiadomo już że program ten zostanie zmodyfikowany i zostaną dodane kolejne rozwiązania, kompatybilne z fotowoltaiką, ale kładące nacisk na zwiększenie magazynowania energii i auto konsumpcji, takie jak:

  • ładowarki aut elektrycznych. Ładowanie pojazdów ma zwiększyć auto konsumpcję oraz dzięki wbudowanym akumulatorom w samochodach zwiększyć pojemność domowych magazynów energii.
  • systemy do zarządzania energią w domu. Wpłynąć ma na zoptymalizowanie konsumpcji energii na potrzeby własne, załączanie dodatkowych układów w momencie dużej produkcji z fotowoltaiki, pełniejsze wykorzystanie funkcji inteligentnych domów.
  • rozwiązania z zakresu magazynowania ciepła lub chłodu.
  • oraz magazyny energii elektrycznej.

Jednak już obecnie instalując magazyn energii zyskuje się 20/30% energii oddawanej do zakładu energetycznego za tak zwane „przechowanie” oraz redukuje koszty związane z opłatą mocową. Dodatkowo założenia „magazynu energii”, w postacie przechowywania jej w sieci, są nie pewne ze względu na coraz większą ilość sygnałów, które mówią o problemach z bilansowaniem sieci ze względu na znaczy wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych i brakiem przystosowania do tego infrastruktury zakładów.

Pylontech battery
Panele Full Black Graphen