MAGAZYNY ENERGII 

Przechowanie nadwyżek energii elektrycznej, wyprodukowanej przez naszą instalację fotowoltaiczną, możliwe jest w specjalnych akumulatorach nazywanych potocznie Magazynami Energii. Patrząc przez pryzmat zmian na rynku fotowoltaicznym i energetycznym, takie magazynowanie energii może być dla nas konieczne ze względów ekonomicznych.

Magazyny te są znakomitym rozwiązaniem w przypadku, kiedy to budynek nie ma dużego zużycia energii w ciągu dnia, a kiedy produkcja prądu z instalacji fotowoltaicznej jest największa.

Zatem energia której nie wykorzystamy, jest w całości oddawana do sieci celem przechowania na zasadach Prosumenta. Wstępnie wiadomo, że system przechowywania energii w sieci energetycznej ma być stopniowo wygaszany.

Zatem domowe magazyny energii idealnie sprawdzą się w sytuacji, kiedy zużycie prądu wzrasta popołudniami, kiedy to odbieramy zgromadzoną energię z sieci, lecz pomniejszoną o 20 lub 30 %.

W ten sposób budynek może osiągnąć nawet do 90% samowystarczalności energetycznej. Dzięki zwiększeniu auto-konsumpcji i ładowaniu domowego magazynu energii, zyskujemy wyprodukowany prąd, który wcześniej przepadał na korzyść Zakładu Energetycznego.

Jest to szczególnie istotne w przypadku większych instalacji o mocy powyżej 10 kWp, gdzie jedna kilowatogodzina oddana do sieci na przechowanie, pomniejszona jest przy odbiorze o 30%, czyli 0,7 kWh.

Dodatkowo stosując magazyny energii zmieszamy koszt związany z opłatą mocową, która skutecznie powiększa rachunki za energię elektryczną.

Magazyny energii instalować można zarówno przy już wykonanych już instalacjach fotowoltaicznych jaki i nowo-projektowanych wykorzystujących tzw. falownik hybrydowy, który posiada funkcję ładowania i zarządzania energią z akumulatora.

W naszych instalacjach wykorzystujemy magazyny energii czołowych producentów tj. Pylontech, LG Chem, BYD i SolarEdge.

Przyszłość przyniesie wiele zmian w prawie energetycznym, oraz w zarządzaniu energią ze źródeł odnawialnych. Wiadomo już, że przepisy te zmodyfikowane zostaną pod kątem rozwiązań kładących nacisk na zwiększenie auto-konsumpcji wyprodukowanej energii.

 

Będą to rozwiązania typu :

  • Ładowarki samochodów elektrycznychŁadowanie tych pojazdów w dzień znacząco zwiększa auto-konsumpcję
  • Systemy do zarządzania energią w domuZałączanie urządzeń domowych w momencie dużej produkcji energii
  • Rozwiązania z zakresu magazynowania ciepła lub chłodu Bojlery elektryczne, podgrzewacze wody w basenie, znakomicie się sprawdzą jako odbiornik nadmiarowej energii
  • Magazyny energii elektrycznej Nowoczesne akumulatory zlokalizowane tuż przy falownikach fotowoltaicznych, które w inteligentny i elastyczny sposób przyjmują i oddają energię.

Przechowywanie energii w sieci przez kolejne lata pozostaje pod znakiem zapytania, ze względu na coraz większą ilość sygnałów, które mówią o problemach z bilansowaniem energii w sieci energetycznej. Jest to spowodowane znacznym wzrostem liczby instalacji fotowoltaicznych i brakiem przystosowania do tego infrastruktury Zakładów Energetycznych.